Jak sfinansować startup? Skąd wziąć pieniądze na budowę startupu? Dotacja dla startupu?

14 marca 2019

Podstawowy problem dla przedsiębiorcy w rozwoju startupu to pieniądze, a właściwe ich brak. Jest pomysł, marzenie, energia. Ale skąd wziąć na to pieniądze? Przykład iniJOB pokazuje, że skoordynowane użycie dotacji i finansowania społecznościowego pozwala zupełnie świeżemu projektowi rozwinąć skrzydła.

Czytając poniższy tekst dowiesz się:
1. Jak podejść do finansowania startupu?
2. Jak sfinansować startup za pośrednictwem dotacji i equity crowdfunding (finansowanie społecznościowe)
3. O tym, jaki sposób na finansowanie wybrał iniJOB

Tak, czy siak najpierw sensowny pomysł

Słyszałeś pytanie : „czy ten biznes ma sens”? Co to znaczy? Mówiąc wprost – czy Twój model biznesowy ma szansę na siebie zarobić, a zespół zaangażowany w projekt da radę go stworzyć i utrzymać? Od tego musisz zacząć. Od ludzi, którzy wiedzą, co mają robić. Zaraz potem możesz zacząć myśleć o finansowaniu.

Wstukując w wyszukiwarkę frazy związane z finansowaniem startupu natkniesz się na mnóstwo treści potwierdzających, że tak łatwo pozyskać inwestora czy uzyskać dotację. Tak wygląda opakowanie. Kiedy zajrzysz do środka to tak różowo już nie będzie. Pieniądze nie leżą na ulicy, inwestorzy to inteligentni ludzie dbający mocno o swój interes, a dotacje są dostępne, tylko pod wieloma warunkami. Jak zabrać się za finansowanie?

My zaczęliśmy od pozyskania dotacji. Zaraz potem sięgnęliśmy po equity crowdfunding. Następnie powalczyliśmy o dotację numer 2. By na kolejnym etapie postarać się o kolejny grant. A w tle walczyć o finansowanie od funduszy VC (to się dzieje właśnie teraz).

Jak sfinansować startup? Zaczęliśmy od dotacji

Zaczęliśmy od dotacji. Kwiecień, rok 2016. Dowiadujemy się, że w lubelskim startuje program 3.7. skierowany do przedsiębiorstw na finansowanie rozwoju lub tworzenia nowych produktów lub usług. Startup spełnia definicję firmy, która tworzy nowe produkty i usługi. Zakładamy spółkę z o.o. i rozpoczynamy pracę nad wnioskiem o dofinansowanie.

Oferta w zakresie dotacji zmienia się w czasie. Stare programy przestają być aktualne, powstają nowe. Warto na bieżąco aktualizować rynkowe wiadomości i rozważać możliwości w zakresie pozyskania dofinansowania. Obecnie jesteśmy w perspektywie środków unijnych dostępnych do roku 2020. Po jej zakończeniu będą dostępne nowe formy grantów.

„Praca nad wnioskiem o dofinansowanie” – co to właściwie jest? Kiedy realizujesz swoją pierwszą dotację, niestety popełnisz wiele błędów. Wiem to z doświadczenia.

Nasz pierwszy projekt to istna droga przez mękę. Każde kolejne dofinansowanie uczyło mnie czegoś nowego i dzisiaj wiem, jak przygotować wniosek o dofinansowanie, żeby grant był faktycznie dla firmy korzystny. W tym kontekście mocno rekomenduję współpracę z wyspecjalizowanym firmami doradczymi zajmującymi się pomocą w pozyskiwaniu dofinansowania. Przy czym ważne jest, żeby współpracować z tymi firmami, które faktycznie pomagają i mają biznesowe doświadczenie. Jest wielu oferentów na rynku, którzy za niewielkie wynagrodzenie (np. rzędu 1000 zł) składają hurtowe ilości wniosków, ale licz się z tym, że usługa może okazać się niewiele warta.

W ramach dotacji 3.7. otrzymaliśmy finansowanie w kwocie blisko 850 000 PLN na refundację kosztów związanych z budową aplikacji iniJOB – narzędzia dla firm, dzięki któremu mogą trafnie diagnozować swoją organizację m.in. w celu unikania problemu odchodzenia ludzi z pracy.

Jak sfinansować startup? Equity Crowdfunding

Zaraz po złożeniu wniosku o dofinasowanie ruszyliśmy z planowaniem akcji crowdfundingowej na platformie Beesfund.com. Naszym celem wtedy było pozyskanie kwoty 400 000 PLN – na tamten czas maksymalnie dostępnego poziomu finansowania w tego typu projektach.

Na czym polega equitycrowdfunding? Jako przedsiębiorca przedstawiasz swój biznes na platformie, w ramach której realizujesz sprzedaż akcji Twojej firmy. Można powiedzieć, że to taka mała giełda, która pozwala Ci zgromadzić finansowanie. Różnica jest taka, że projekty szukające pieniędzy w ten sposób podlegają dużo mniejszym restrykcjom niż firmy, które realizują emisje na NewConnect, czy na GPW.

Czy zupełnie świeży pomysł ma szansę na pozyskanie finansowania? Historia iniJOB potwierdza, że tak. Nawet nowopowstały biznes może uzyskać wsparcie inwestorów, o ile stojący za nim ludzie potrafią wykazać swoją determinację do osiągnięcia sukcesu. Naturalne jest, że im mniej udało Ci się osiągnąć, im mnie zaawansowane jest przedsięwzięcie, tym trudniej przekonać inwestora do tego, że warto w Ciebie zainwestować.

Jak sfinansować startup? Dotacja numer 2

Dociera do nas informacja o możliwości korzystania z dofinansowania w oparciu o program GoToBrand. Idea tego programu to finansowanie obecności firm na targach zagranicznych. Z naszej perspektywy sam fakt udziału w targach nie stanowi potrzeby. To czego potrzebujemy to marketing. Dlatego zdecydowaliśmy, że będziemy wnioskować o dotację w tym programie, ale wniosek napiszemy tak, żeby maksymalizować finansowanie na wydatki marketingowe.

Oto, co się wydarzyło:

maj 2018 – złożyliśmy wniosek o dotację GoToBrand dla iniJOB (cel = działania związane z internacjonalizacją projektu)
wrzesień 2018 – odmowa przyznania dotacji
październik 2018 – protest iniJOB w kierunku PARP
październik 2018 – odmowa PARP w odpowiedzi na protest iniJOB
listopad 2018 – wniesienie skargi do sądu iniJOB przeciw decyzji PARP
20 grudnia 2018 – uznanie stanowiska iniJOB przez sąd; wniosek wraca do PARP – liczymy na podpisanie umowy o dofinansowanie z PARP.

Historia pokazuje, że warto walczyć. Wartość dofinansowania to kwota blisko 600 000 zł.

I znowu czas na dotację

Telefon od znajomego przedsiębiorcy – „słuchaj, być może zainteresuje Cię ciekawa forma finansowania – Horyzont 2020 „. Program daje możliwość młodym firmom sfinansować tzw.: studium wykonalności. Co to takiego? To całość prac koncepcyjnych związanych z przygotowaniem modelu wdrożenia na rynek nowego produktu. Dostępne na cel jest 50 000 EUR w formie pomocy bezzwrotnej.

Pozyskania finansowania w tej opcji to krok w drodze po dużo większe pieniądze – do 2 500 000 EUR. W tej fazie finansowane jest wdrożenie pomysłu na rynek. Czyli coś, co stanowi cel każdego startupu.

Bez długiego zastanawiania się złożyliśmy wniosek o dotację.

Jak sfinansować startup?

Na przykładzie iniJOB widać, jak można podejść do finansowania startupu. Możliwości jest sporo. Trzeba aktywnie się rozglądać i chwytać szanse. My skorzystaliśmy z mieszanki finansowania prywatnego (własne oszczędności), finansowania społecznościowego (equity crowdfunding) i dotacji.

Jak sfinansować startup? Moje rady dla Ciebie:

– monitoruj rynek i bierz pod uwagę wszystkie możliwości
– współpracuj tylko z profesjonalistami
– nie miej kompleksów i myśl szeroko

Powodzenia !