Co to jest startup? Trzy kryteria definicji startupu.

8 grudnia 2020

Startup zaczyna się wtedy, kiedy jest działanie. Kiedy ktoś zaczyna podejmować wysiłek wprowadzenia pomysłu biznesowego w życie. Ważne, aby dotyczył nowej na rynku usługi, bądź już istniejącej ale realizowanej w niespotykanej dotąd formule. Dodatkowo nowe przedsięwzięcie musi mieć szansę działania na dużą skalę. Co to jest startup? Działanie + innowacja + skalowanie.

Co to jest startup?

Wszyscy tkwimy w określonych schematach działania. Nasze zachowanie i codzienne działania są sterowane wypracowanymi nawykami, nałożonymi zasadami, czy wymogami środowiska, społeczeństwa, firmy. Część z nas bardzo chce złamać reguły, wpada na pomysł, aby zburzyć status quo, wyjść z utartych ścieżek i spróbować czegoś na nowo. Jeżeli to coś dotyczy biznesu, odróżnia się od powszechnie działających firm i dodatkowo ma szanse na dużą skalę działania to… może to być startup.

Systematyczne działanie nastawione na cel

Dopóki pomysł jest jeszcze tylko w głowie, dopóki motywacja nie uruchamia realnego działania, to jest jeszcze za wcześnie, by mówić o startupie. Kiedy jednak cel został wyznaczony, myślenie zamienia się w działanie i zaczynasz podejmować pierwsze kroki do jego realizacji to wszystko nabiera innego wyrazu.

Startup to systematyczne dążenie do celu
Image by Gerd Altmann from Pixabay

Co ważne, nie musisz rejestrować firmy, nie musisz opodatkowywać działalności, nie musisz zatrudniać ludzi, nawet nie musisz mieć strony internetowej, aby mówić o tym, że masz startup. Kolejność operacyjnych kroków jest różna zależnie od typu działalności. Firma zamierzająca dostarczać płody rolne ze wsi do miast nie musi zaczynać od strony www tylko pewnie od rozmów i umów z rolnikami. Z kolei wytwórca unoszących się nad ziemią deskorolek nie zacznie działania od wynajmu biura. Każda działalność to inna specyfika. O tym, czy masz startup decyduje fakt, że podejmujesz realne kroki w kierunku realizacji biznesowego celu projektowanej firmy.

Robisz coś nowego lub inaczej

Nie wystarczy jednak zacząć „coś robić”. Sęk w tym, żeby „to coś”, realizowana przez nową firmę usługa miała nietuzinkowy, inny od wszystkich charakter. Powtarzanie czegoś, co już jest na rynku nie spełni definicji startupu. Startup to coś nowego. Coś, co zmienia ustaloną równowagę. Spowoduje, że rynkowi gracze zaczną zachowywać się inaczej niż do tej pory. Może to być zupełnie nowa usługa albo zmiana ustalonych zasad wykonywania już dostępnych usług. Słowo klucz: „innowacja”.

Innowacja w startupie
Image by sergei akulich from Pixabay

Sposób rozwiązania problemu istotnie inny od dotychczas stosowanych

Weźmy dla przykładu UBERa, czyli taksówkę ale trochę inną. To przykład na to, jak można zmienić sposób już funkcjonującej usługi. Firma, która powstaje po to, by jako pierwsza zająć się realizowaniem takiej usługi spełnia warunki startupu. Robimy coś, co już było, ale jednak w inny sposób.

Zupełnie nowa usługa

Inaczej sprawa wygląda w przypadku Hyperloop, firmy, której celem jest wprowadzenie na rynek zupełnie nowej formuły przemieszczania się. Wykorzystanie podciśnienia i energii słonecznej do taniego i szybkiego podróżowania spełnia warunki zupełnie nowej usługi.

Model biznesowy zdolny do skalowania

I na koniec, choć nie jest to najmniej ważne. Startup to jest firma, która ma zdolność do szybkiego rozwijania się. Kolejny etap wzrostu takiej firmy nie musi się wiązać z dużymi nakładami pieniężnymi. Przyrost kolejnej fali klientów nie powoduje, że firma przestaje funkcjonować. Mogą być wymagane pewne nakłady finansowe na dostosowanie wydolności firmy do zwiększonego popytu, ale nie jest to bariera rozwojowa.

Co to jest startup?

Po pierwsze musi pojawić się osoba, która podejmie próbę organizacji pracy przedsiębiorstwa i zacznie wykonywać działania w określonym biznesowo celu. Po drugie musi istnieć nowa hipoteza do rynkowego zweryfikowania, zakładająca zmianę obecnie funkcjonujących usług bądź pojawienie się nowych. Po trzecie zakładany model biznesowy powinien poddawać się łatwej skalowalności.

Tylko trzy rzeczy: działanie + innowacja + skalowalność.